Сімейний юрист

familia.org.ua

Шлюбний договір

юридичний дім Олени Швалюк

Шлюбний договір  (Шлюбний контракт) служить своєрідною охоронною грамотою для чоловіка і дружини в різних непередбачених випадках сімейного життя.

Закоханим зазвичай не до побутових та сімейних проблем. Вони не хочуть затьмарювати свої почуття “недовірою” один до одного і можуть негативно сприйняти ідею укладання шлюбного договору. У таких випадках ми рекомендуємо “перевести стрілки” на батьків та близьких родичів, які нібито наполягають на укладенні шлюбного договору. Тим самим ви позбавитеся незручності пов’язаної з тим, щоб почати розмову про це особисто.

Коли укладають шлюбний договір?

Шлюбний контракт оформляється перед офіційним записом або після весілля, протягом часу, поки подружжя перебувають у шлюбі. Шлюбний договір має законну силу, на момент його укладання, але не раніше дня реєстрації шлюбу. Якщо договір укладено подружжям після офіційного укладання шлюбу, його законність настає після посвідчення документа нотаріусом. Шлюбний договір полягає у письмовій формі, у якому позначені всі важливі умови, з якими подружжя згодне. Шлюбний контракт обов’язково повинен засвідчуватися нотаріусом.

Потрібно звернути увагу!
Нотаріус не тільки запевняє шлюбний договір, але також може і надати його текст, на що часто “купуються” майбутні або подружжя, що вже відбулося, а це небезпечно.  У чому ж каверза?
Нотаріус зацікавлений у клієнті та як “бонус” може безкоштовно запропонувати типовий текст шлюбного контракту. Відмінність послуги зі складання шлюбного договору від нотаріуса та договору від досвідченого юриста за сімейним правом у тому, що нотаріус  лише перевіряє законність  зазначених у договорі умов, і головне, нотаріус не має права ставати на бік лише одного з подружжя, а юрист складає текст  виходячи з інтересів  чоловіка чи дружини, що до нього звернувся.

Майнові відносини

Шлюбний контракт насамперед визначає майнові відносини між чоловіком та дружиною. У договорі враховуються майнові інтереси подружжя, яке вони нажили до шлюбу і після нього. Можна вказати, які права матиме кожен із подружжя після їх розлучення на спільну дачу або гараж. Може, всі побутові прилади дістануться дружині, а машину візьме чоловік.

Подружжя, укладаючи шлюбний договір, має право навіть змінити, узаконені Сімейним кодексом, правила спільної власності.

Подружжя може визначати правила володіння всього майна чи частину його кожного з подружжя.

Умови шлюбного контракту

Подружжя може пред’явити у шлюбному договорі свої умови, які визначають поділ їх майно у разі розлучення. Їх умови можуть стосуватися:

  • хто і як оплачуватиме витрати сім’ї;
  • хто і як матеріально допомагатиме своїй половині у шлюбі або після розлучення;
  • майно, що залишається у чоловіка та дружини після розлучення;
  • інші умови, які переслідуються Сімейним законом чи іншим законом.

Шлюбний договір полягає як у вже наявне майно, і на намічене придбати у майбутньому.

Сімейна пара може свої права та обов’язки, прописані у шлюбному контракті, обмежити певним терміном.

Під час підписання шлюбного контракту не можна включати певні умови

  • визнати чоловіка чи дружину в недієздатності та не правоздатності. Не можна забороняти звертатися до суду, захищаючи свої права та інтереси. Не можна забороняти займатися підприємництвом, писати заповіт чи отримувати доходи;
  • не можна регулювати відносини між чоловіком та дружиною. Не можна вказувати, що має дружині говорити чоловікові після його пізнього повернення додому. І що чоловік має дарувати дружині квіти на кожне свято;
  • не можна визначати права та обов’язки чоловіка чи дружини до їхніх дітей;
  • обмежити права, що не працює хворого чоловіка, який потребує матеріальної підтримки;
  • не можна ставити інші умови, які погіршують положення чоловіка чи дружини;
  • не можна писати умови, що суперечать нормам Сімейного законодавства.

Олена

Швалюк

Юрист у сімейних справах

Консультація юриста

Відвідувачів: 69
UK