Сімейний юрист

familia.org.ua

Усиновлення

юридичний дім Олени Швалюк

  1. Правила усиновлення
  2. Умови усиновлення
  3. Усиновлення без згоди батьків
  4. Таємниця усиновлення
  5. Критерії для усиновлювача
  6. Усиновлення іноземцями
  7. Послуги з усиновлення

 

Жити в сім’ї – природна потреба та природне право кожної дитини. Проте значна частина дітей не можуть скористатися цим правом з різних причин: частіше через те, що мати, а часом і обоє батьків, не забирають їх із пологових будинків. Погіршується проблема “дітей вулиць”, яких вигнали з дому, або вони самі пішли з нього під тиском жорстокого поводження.

Правила усиновлення

Усиновлення – це акт, породжений рішенням суду, який полягає у прийнятті усиновлювачем особи у свою сім’ю на правах сина чи дочки.

За загальним правилом усиновленим може бути дитина, але існують спеціальні правила про усиновлення:

  • дитину, яку не забрали з пологового будинку (може бути усиновлено після досягнення нею двох місячного віку);
  • дитини, яка була знайдена (може бути усиновлена ​​після закінчення двох місяців після виявлення);
  • братів та сестер.


Зазначимо, однак, що заява про усиновлення може бути подана і до закінчення 2-місячного строку.

Рідні брати і сестри не можуть бути роз’єднані при їх усиновленні, оскільки для дитини, позбавленої батьківського піклування, є надзвичайно важливим зберегти сімейні стосунки, особливо зі своїми рідними братами та сестрами. Тому і законодавець, і психологи застерігають від роз’єднання за усиновлення.

Проте ми допоможемо Вам у суді, за згодою органу опіки та піклування за наявності обставин, які мають важливе значення, усиновити когось із братів та сестер.

Стало можливим також усиновлення повнолітнього за наявності однієї з таких умов:

  • повнолітня особа є сиротою;
  • повнолітня особа була позбавлена ​​батьківського піклування.

Умови усиновлення

Справи про усиновлення розглядаються у порядку окремого провадження за заявою особи, яка бажає усиновити дитину або повнолітню.
Необхідними умовами усиновлення є згода всіх передбачених законом осіб:

  • самої дитини або повнолітньої особи, які усиновлюються (згода надається у формі, яка відповідає віку дитини або не дається у разі таїнства усиновлення);
  • батьків дитини або осіб, які їх замінюють (згода має бути вільною і безумовною, нотаріально завіреною);
  • дружини (чоловіка) усиновлювача (оскільки вони також братимуть участь у вихованні дитини).

 

Усиновлення без згоди батьків

За загальним правилом, усиновлення дитини неможливе без згоди батьків.
Усиновлення може бути здійснено без згоди батьків, якщо вони:

  1. невідомі;
  2. визнані безвісти відсутніми;
  3. визнані недієздатними;
  4. позбавлені батьківських прав;
  5. не проживають з дитиною більше шести місяців, без поважних причин не виявляють до неї батьківського піклування та опіки, не виховують і не містять її;
  6. згода опікуна або піклувальника, установи охорони здоров’я або навчального закладу, в якому знаходиться дитина для усиновлення дитини, позбавленої батьківського піклування.


Справи про усиновлення потребують ретельної підготовки. Суддя під час підготовки до розгляду справи про усиновлення дитини вирішує питання про участь у ньому як заінтересованої особи відповідного органу опіки та піклування. Судовому розгляду цієї категорії справ передує адміністративна процедура: орган опіки та піклування повинен підготувати висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.

Суд розглядає справу про усиновлення з обов’язковою участю заявника, органу опіки та піклування, а також дитини, якщо вона за віком та станом здоров’я усвідомлює факт усиновлення, з викликом зацікавлених та інших осіб, яких суд вважає за необхідне допитати. За результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. Правові наслідки усиновлення виникають із дня набрання законної сили рішення. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем прийняття рішення.

У процесі усиновлення можуть бути виконані спеціальні дії, спрямовані на збереження таємниці усиновлення. Так, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір’ю, батьком дитини або повнолітньої особи. У зв’язку з таким записом необхідно також внести й інші зміни до даних щодо дитини, зокрема змінити його прізвище, ім’я та по батькові, а іноді – і дату та місце народження.

Таємниця усиновлення

Для забезпечення таємниці усиновлення суд розглядає справу у закритому судовому засіданні. За розголошення таємниці усиновлення передбачено кримінальну відповідальність. Особи, яким у зв’язку з виконанням службових обов’язків є інформація про усиновлення, зобов’язані не розголошувати її, зокрема, і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. При цьому особа, яка була усиновлена, має право на досягнення чотирнадцяти років на отримання інформації щодо свого усиновлення.

Критерії для усиновлювача

Якщо Ви хочете усиновити дитину або повнолітню, Ви в першу чергу повинні відповідати таким критеріям:

  • бути повнолітньою дієздатною особою на день винесення судом рішення про усиновлення;
  • старше за дитину, яку усиновлювач бажає усиновити, не менше ніж на п’ятнадцять років;
  • не молодше двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
  • різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою за сорок п’ять років
  • у разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою за вісімнадцять років.


Законодавством передбачено не лише перелік осіб, які можуть усиновити, а й тих, які не можуть бути усиновлювачами, наприклад особи позбавлені батьківських прав, ті, чиї інтереси не узгоджуються з інтересами дитини, особами однієї статі та ін.

Непростим є питання про усиновлення дитини фактичним подружжям. Відсутність зареєстрованого шлюбу між чоловіком та жінкою, які спільно проживають, може стати перепоною для усиновлення ними дитини. На нашу ж думку, фактичне подружжя може надати дитині таке ж виховання, як особи, які перебувають у зареєстрованому шлюбі.

Ми допоможемо фактичним подружжю у судовому порядку отримати дозвіл на усиновлення дитини.

З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права та обов’язки між особою, яка усиновлена ​​(а в майбутньому – між дітьми, онуками), та усиновителем та його родичами за походженням. Одночасно з цим усиновлення призводить до припинення особистих і майнових прав та обов’язків між усиновленою особою та її батьками, а також між ним та іншими родичами за походженням. братами та сестрами. Найскладніше здійснимо та громіздким, з погляду процедури, є усиновлення дітей, які є громадянами України, іноземними громадянами.

Усиновлення іноземцями

По-перше, усиновлення іноземцями дитини, яка є громадянином України та проживає на її території, здійснюється у декілька етапів:

  1. звернення іноземців з письмовою заявою до Центру з усиновлення дітей;
  2. розгляд заяви Центром щодо усиновлення дітей та взяття іноземців на облік як кандидатів в усиновлювачі;
  3. надання Центром з усиновлення дітей іноземцям інформації про дитину, яка перебуває на обліку більше року, та видача направлення до держадміністрації та інших органів, для організації знайомства та встановлення контакту з дитиною;
  4. у разі встановлення контакту з дитиною – звернення іноземців до відділу освіти за місцем перебування дитини із заявою про бажання усиновити її, а також підготовка висновку про доцільність усиновлення та її відповідність інтересам дитини;
  5. звернення іноземців до Центру з усиновлення дітей із письмовою заявою про надання дозволу на усиновлення дитини;
  6. прохання до суду про усиновлення дитини – громадянина України;
  7. розгляд судом цієї заяви, ухвали ним рішення, набрання рішенням суду законної сили.


Якщо діти, усиновлені іноземцями, проживають за межами України, відповідна консульська установа за дорученням Міністерства закордонних справ України веде облік цих дітей та здійснює нагляд за дотриманням їх прав до досягнення ними 18 років.

Наші адвокати та юристи уважно вивчать умови життя та виховання дитини, взаємини між дитиною та потенційними усиновлювачами, їх поведінку, особисті якості.

Послуги з усиновлення

На стадії підготовки справи щодо усиновлення до розгляду в суді допоможуть Вам зібрати документи, передбачені законодавством України.

Оскільки сама по собі процедура усиновлення вимагає участі безлічі осіб, як державних, так і приватних, подання документів та отримання дозволів та згод, спілкування з родичами, ми представимо Ваші інтереси у справі щодо усиновлення перед усіма особами та у всіх установах, вестимемо переговори/ листування між довірителем, який бажає усиновити дитину, Центром з усиновлення дітей, а також між ним та органом опіки та піклування, проконтролюємо належне оформлення згоди на усиновлення всіх осіб, згода яких є необхідною, зокрема матері, батька дитини або опікуна.

Ми забезпечимо та перевіримо, щоб згода дитини на усиновлення була дана нею з урахуванням її віку та розвитку, в обстановці, яка виключає вплив на дитину.

Якщо Ви хочете усиновити дитину, ми допоможемо Вам зібрати докази того, що саме Ви можете створити дитині найкращі умови для життя та виховання. Якщо Вам вже відмовили в усиновленні наші адвокати/юристи допоможуть написати апеляційну скаргу та взяти участь в апеляційному процесі.

Олена

Швалюк

Юрист у сімейних справах

Консультація юриста

Відвідувачів: 71
UK